İspanya, sadece güzel bir turizm destinasyonu değil aynı zamanda tam bir gurme cenneti. Dünyanın en iyi restoranlarına ev sahipliği yapan İspanya’da genel olarak Akdeniz mutfağı hakim ve özellikle deniz ürünleri bolca ve çok çeşitlice yer almaktadır. Öğünlerin genelde uzun, yavaş ve sindirerek geçtiği İspanya’da, Tapas (küçük atıştırmalıklar) her yemeğin nerdeyse başlangıcında yer almaktadır.

Bizi de kalbimizden ve midemizden vuran tapaslar genelde yemek öncesi ana yemeğe başlamadan yenir ve bir çok çeşidi mevcuttur. Biz de sizler için bütün tapasları denedik ve Türk damak tadına uygun ve sizi de kalbinizden vuracak İspanya’nın en iyi 5 tapasını seçtik. İspanya’ya geldiğinizde bu atıştırmalıkları muhakkak denemelisiniz. Şimdiden afiyet olsun…

Pimientos Padron

Giderken bir paket almayı unutmayın!

Yazın belki de en güzel sebzesidir yeşil biber.. Size belki köyünüzü hatırlatır, belki de çocukluk yıllarınızın yaz günlerine sürükler sizi.. İşte İspanya’ya gelmişken muhakkak tadılmalıdır ‘Pimientos del Padron’ Galicia bölgesine ait bu atıştırmalık biber Türk damak zevkine belki de en yakın olanıdır. Akdeniz zeytinyağında kızartılır, ve sıcak sıcak üzerine serpiştirilen deniz tuzuyla servis edilir. Muhakkak denenmelidir.

Gambas al Ajillo

OlaSpain’in favorisi

Genel olarak İspanya’nın güney bölgesi kültüründe yer alan tereyağında karides veya güveçte karides hemen hemen bütün İspanyol mutfağında baş sırada yerini alır. Soyulmuş karides, zeytinyağı veya tereyağı, soyulmuş sarımsak ve guindilla adı verilen küçük kırmızı acı biber bir toprak kapta pişirilir. Bazı bölgelerde ise bazen maydonoz katılarak lezzet çeşitlendirilebilir veya renklendirilir.

Patatas Bravas

Sosu sarımsaklı dikkat!

İspanya’nın en bilinen ve lezzetli tabaklarından biridir. İspanya denilince belki de ilk akla gelen mezedir Patatas Bravas. Küp küp 2cm boyutlarında kesilen patateslerin çok kızgın zeytinyağında kızartılması ve ılıklaşınca üzerine kendine özel olan salsa brava sosunun (acı domates sosu )ilave edilmesi ile servis edilir. Hafif acı olan bu sos, deniz tuzunun da katılmasıyla lezette doruğa ulaşır.

Tortilla de Patata

Yumurtalı, patatesli ve de soğanlı!

İspanyol mutfağının klasiklerindedir yumurtalı patatesli omlet. Temel malzemesi yumurta, patates ve bazen de soğandır. O yüzden soğanlı tortilla de patata veya soğansız tortilla de patata olmak üzere 2’ye ayrılabilir.Bazende ıspanaklı da yapılabilir. Yuvarlak şeklinde kesilen patatesler yanmayacak şekilde kızartılır, hatta yumuşatılır. Daha sonra çırpılan yumurta yumuşamış olan patateslerin üzerine eklenir ve  pişirilir. Doyurucu olan bu lezzet, genelde kahvaltılarda atıştırmalık olarak veya ara öğünlerde masaları süsleyen en güzel lezzetlerin başında gelir.

Champiñones ajillo

Gelsin mantarlar!

İspanyol mutfağının başka bir geleneksel tabağıdır sarımsaklı maydanozlu mantar. Genelde sıcak olarak servis edilir ve zeytinyağında pişirilir. Bazen ana yemeğin yanında garnitür olarak verilse de, tapas olma özelliğini yitirmemiştir. Zeytinyağında bir ya da birkaç mantar çeşidi, sarımsak ve maydanoz ile kavrulur ve sote edilir. Sıcak olarak servis edilen bu tapa, bazen de ılık olarak sofrada yerini alır.