2 Ağu · Pelin · 2 Yorumlar

Barselona’nın Mimari: Antoni Gaudi

Modernizm akımını en üst seviyelerinde yansıtan, sınıflandırılamayan ve kişisel tarzını eserlerine katarak en mükemmel gelişimi gösteren dev mimar, Gaudi…

1852 Reus ya da Riudoms (kesin olarak hangi yerde doğduğuna dair herhangi bir belge yoktur) doğumludur. 5 kardeşin en küçüğü olan Gaudi, doğduğu yerel topraklara minnettar ve Akdenizli olmanın gururunu hep taşımıştır . Aslında Antoni Gaudi I Cornet Katalan Modernizmini en iyi uygulayan ve hayata geçiren döneminin en önemli mimarlarından biridir. Daha öğrencilik yıllarında, yaratıcı kişiliğini göstermiştir. İlk ve önemli çalışması olarak bilinen Casa Vicens, sadece 26 yaşında iken bitirdiği bir projedir. Modernizmin öncülerinden biri olmasının en önemli nedenlerinden biri de iş ustalığını , geleneksel süsleme sanatları (vitray seramik dövme demir ve ince marangozculuk işlemesi) ile entegre etmesidir.

Gençlik yıllarında, belirli bir dönem aralığında tarihselcilik yanı ortaya çıkmış , Gotik tarzda detaylar ve Arap, doğu sanatından esinlenmiş, ve ruh almış elementlerin kombinasyonu göze çarpmıştır. Gaudi, tamamıyla orijinal ve kendine has bir tarzıyla gelişim göstermeye devam etmiştir. Bunun sonucunda ise organik ve derinlemesine düşündüren – yaratan, yenilikçi ve aynı zamanda da geleneksel bağlarından kopmayan, iki temek kültürel detayıda – Katalonya aşkı ve dindarlık yönü – ihmal etmeyen bir tarz olarak sürecini tamamlamıştır. Günümüzde bugün tarihinin en büyük mimarlarından biri olarak tanınan Gaudi’nin eserlerinden 7’si UNESCO tarafından koruma altındadır.

Antoni Gaudi'nin Eserleri

Yorum

 • Yavuz Özcan dedi ki:

  Barcelona’da muthiş bir turdu, rehberimiz Pelin hanımın harika anlatımlarıyla ekstra ekstra güzel bir geziydi…..Pelin hanımın şahsında OlaSpain’e tesekkurlerımızı sunuyoruz….:-)

  • PELİN AKKUS dedi ki:

   Yavuz Bey selamlar,

   Destekleri ve önerileri ile hep yanınızda, hep sizlerle.. Tabi ki İspanya’ya ,’Hola’ demenin en keyifli tadıdır OlaSpain:) Doğru tercih için, bizler sizlere teşekkür ederiz, başka destinasyonlarda görüşmek dileğiyle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OLASPAIN

 •   Calle Cooperativa 22 L'H de Llobregat, Barcelona

 •   Phone: +34 656 785 043

 •   E-mail: info@olaspain.com

         

BİZİ TAKİP EDİN

İLETİŞİM

© Copyright 2013 - 2018 by OlaSpain. Made with in Barcelona by Fabulio

Share This