Modernizm akımını en üst seviyelerinde yansıtan, sınıflandırılamayan ve kişisel tarzını eserlerine katarak en mükemmel gelişimi gösteren dev mimar, Gaudi…

1852 Reus ya da Riudoms (kesin olarak hangi yerde doğduğuna dair herhangi bir belge yoktur) doğumludur. 5 kardeşin en küçüğü olan Gaudi, doğduğu yerel topraklara minnettar ve Akdenizli olmanın gururunu hep taşımıştır . Aslında Antoni Gaudi I Cornet Katalan Modernizmini en iyi uygulayan ve hayata geçiren döneminin en önemli mimarlarından biridir. Daha öğrencilik yıllarında, yaratıcı kişiliğini göstermiştir. İlk ve önemli çalışması olarak bilinen Casa Vicens, sadece 26 yaşında iken bitirdiği bir projedir. Modernizmin öncülerinden biri olmasının en önemli nedenlerinden biri de iş ustalığını , geleneksel süsleme sanatları (vitray seramik dövme demir ve ince marangozculuk işlemesi) ile entegre etmesidir.

Gençlik yıllarında, belirli bir dönem aralığında tarihselcilik yanı ortaya çıkmış , Gotik tarzda detaylar ve Arap, doğu sanatından esinlenmiş, ve ruh almış elementlerin kombinasyonu göze çarpmıştır. Gaudi, tamamıyla orijinal ve kendine has bir tarzıyla gelişim göstermeye devam etmiştir. Bunun sonucunda ise organik ve derinlemesine düşündüren – yaratan, yenilikçi ve aynı zamanda da geleneksel bağlarından kopmayan, iki temek kültürel detayıda – Katalonya aşkı ve dindarlık yönü – ihmal etmeyen bir tarz olarak sürecini tamamlamıştır. Günümüzde bugün tarihinin en büyük mimarlarından biri olarak tanınan Gaudi’nin eserlerinden 7’si UNESCO tarafından koruma altındadır.

Antoni Gaudi’nin Eserleri