17 Ağu · Pelin · Yorum Yok

Park Guell

Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Şehir bahçesi olarak düşünülerek başlayan ve başarısızlıkla sonuçlanan, daha sonraları ise bir çok sembol ve hayal gücüyle süslenen, kamu parkı: Park Guell

1898 yılında İngiliz Ebenezer Howard geleceğin bahçeli şehir projelerini tanıtır. Bu bahçeler kentsel yaşama ayak uydurabilecek yapıdadırlar. Bunun yanı sıra endüstriyel karşıtı, sanat ve el işinin lideri William Morris’in de düşüncelerini de hayata geçirecek tarzdadırlar. Aynı dönemde Katalonya’da , iş adamı ve politikacı olan Eusebi Güell, Fransa’da Sosyal bilimlerden yıllar önce mezun olmuş ve çok sık aralıklarla İngiltere’ye seyahatlerde bulunmuştur. Kendisi, bu seyahatler sonucunda şu fikre varmıştır: Sanayileşme, toplumu Hristiyanlığın değerlerinden ve Katalan kültürünün geleneklerinden uzaklaştırmıştır. Bu noktada Güell, Gaudi’ye şehir bahçeleri planlaması örneğini sunmuş, sanayileşmiş toplumlara, değer yargılarını ve Hristiyanlığın geleneksel niteliklerini de tekrardan hatırlatabileceği ve katabileceği bir proje yapmasını istemiştir. Ve Güell, mimar Gaudi’ye , bugün ki ismi ‘ Turro del Carmel’ olan ve Barselona merkeze uzak bölgeyi belirlemiştir. 1900 yılında Gaudi, Güell’in politik fikirlerini de unutmayarak, Katalonya ve Hristiyanlıkla alakalı sembolleri de katarak bir yerleşim-site alanı projesi başlatır. Kesinlike sitenin ilham kaynağı doğa ve dinsel semboller olacaktır. Bu alan içersinde düşünülen ev sayısı aslında 60 adettir. 1922 yılında, Belediye, bu alanı kamuya açık parka dönüştürme kararı alır ve 1984 tarihinde UNESCO tarafından koruma altına alınır.

Park Guell Resimleri

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OLASPAIN

  •   Calle Cooperativa 22 L'H de Llobregat, Barcelona

  •   Tel: +34 656 785 043

  •   E-posta: info@olaspain.com

         

Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
This error message is only visible to WordPress admins

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.

BİZİ TAKİP EDİN

İLETİŞİM


© Copyright 2013 - 2018 by OlaSpain. Made with in Barcelona by Fabulio

Share This